INTERREG (ROHU-54) – Cooperare în domeniul prevenirii riscurilor și gestionării dezastrelor din zona transfrontalieră Zerind-Újkígyós

INTERREG – Cooperare în domeniul prevenirii riscurilor și gestionării dezastrelor din zona transfrontalieră Zerind-Újkígyós

Proiectul Cooperare în domeniul prevenirii riscurilor și gestionării dezastrelor din zona transfrontalieră Zerind-Újkígyós – RiskMan (ROHU-54) este un proiect bazat pe un parteneriat transfrontalier între Comuna Zerind și Orașul Újkígyós din Ungaria, în domeniul managementului și prevenirii situațiilor de urgență și este finanțat în cadrul Programului Interreg V-A România-Ungaria. Zona Zerind-Újkígyós a întâmpinat riscuri similare de mediu sau provocate de om (incendii, inclusiv în câmp deschis, etc.), ce au afectat negativ cele două comunități, iar pentru a le gestiona în mod optim, este nevoie de cooperarea între instituții.

Astfel, obiectivul general principal al proiectului este îmbunătățirea sistemului existent de abordare a riscurilor specifice prin prevenirea și gestionarea eficientă a acestora și îmbunătățirea rezistenței la dezastre a persoanelor din zona transfrontalieră Zerind – Újkígyós. Implementarea activităților proiectului va aduce o schimbare pozitivă în zona vizată: îmbunătățirea pregătirii echipelor de intervenție din zonă de a reacționa vigilent în situații de urgență, de a îmbunătăți prevenirea riscurilor, precum și îmbunătățirea capacității acestora de a comunica și reduce timpul de răspuns la situații de urgență. De asemenea, populația locală și diverși actori relevanți din zona Zerind – Újkígyós vor fi mai bine pregătiți pentru prevenirea și combaterea dezastrelor. Rezultatele principale ale proiectului vizează populația zonei de cooperare transfrontalieră a Zerind – Újkígyós, care vor beneficia de servicii de urgență mai bine echipate și de servicii îmbunătățite de intervenție în caz de urgență.

Activitățile principale ale proiectului sunt:

– 5 simulări comune pentru echipele de intervenții, 3 în Zerind și 2 în Újkígyós

– 2 ateliere comune organizate pentru gestionarea riscurilor

– achiziția de echipamente noi (la Zerind se vor achiziționa: autovehicul de intervenție rapidă, autospecială pentru pompieri și echipament de protecție pompieri)

– 2 campanii de sensibilizare a populației locale, una în Zerind, una în Újkígyós, informând minimum 200 de persoane

– 1 campanie comună de sensibilizare a tinerilor: activități în școli din ambele localități, pentru îmbunătățirea cunoștințelor tinerilor despre prevenirea și atenuarea riscurilor

Implementarea proiectului ROHU-54 a început la 1 aprilie 2019, iar data de finalizare a acestuia este 31 martie 2020. Bugetul total al proiectului este de 489230,00 EUR, din care 85%, adică 415845,50 EUR este alocat prin Fondul European de Dezvoltare Regională, iar 13%, respectiv 10% reprezintă sprijinul celor două guverne, România și Ungaria, restul fiind contribuția proprie a celor doi parteneri.

Coordonator proiect: Bier Clara

Contact: projects.zerind@gmail.com |Telefon/ Fax: 0257-355566 | www.primariazerind.ro

Conținutul acestui text nu reprezintă neapărat poziția oficială a Uniunii Europene.